Тема: День пам’яті і примирення
Мета: ознайомити учнів з подіями Другої світової війни в Україні та на території   нашого краю; показати героїзм народу в боротьбі з ворогом; виховувати почуття патріотизму, любові до своєї землі; усвідомлення уроків життя в процесі нерозривного зв'язку поколінь.
Хід заняття
Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. У війні взяли участь 80% людства, бойові дії вели 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 р. із беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 млн осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновників) та сформовано сучасну систему міжнародних відносин.
Друга світова війна для України розпочалася 1 вересня 1939 р. із німецьким вторгненням в Польщу. 110-120 тис. українців у лавах Війська Польського розпочали світову боротьбу проти нацизму, 8 тис. з них загинуло протягом місяця війни. Також 1 вересня Люфтваффе бомбардувало Львів та інші західноукраїнські міста, що перебували у складі Польщі. Між 12 та 22 вересня Львів пережив подвійну облогу із заходу нацистськими військами, із сходу – радянськими.
Фашисти хотіли зруйнувати все, що було створено розумом та працею людей. А що вони хотіли зробити з населення України? Частину його знищили , частину перетворили в рабів.
Друга світова війна - одна з трагічних сторінок в історії українського народу. Україна втратила п'яту частину населення: близько 3млн. чол. На фронтах, і 5,5млн. у зоні окупації. Міста обезлюдніли і лежали в руїнах. Понад 10млн. жителів України залишились без даху над головою і жили в непристосованих приміщеннях та землянках.
       Було зруйновано і спалено 714 міст й селищ, понад 28тис. сіл, 800тис. чол. втратив Київ, майже по 200тис. - Одеса і Харків, 100тис. – Рівне.
       
Промисловість і с/г перебували в стані повної розрухи. Було знищено 16 150 підприємств, 27 910 колгоспів, 872 радгоспи,2 300 МТС.
       На примусові роботи до Німеччини було вивезено 2,4млн чол.. В Україні було організовано понад 230 таборів, де загинуло 1 366 тис. військовополонених. За опір окупантами разом усіма жителями було спалено близько 230 сіл.
       З України вивозили все, що можна було забрати: устаткування заводів і фабрик,, яке не вдалося вчасно евакуювати, сировину і матеріали, худобу, продукти. В ешелони вантажили полтавський чорнозем, викопали й забрали до Німеччини понад 1 млн. фруктових дерев. З музеїв вивезли понад 40 тис. найцінніших творів мистецтва, історичних реліквій. Тільки прямі збитки заподіяні німецько-фашистськими загарбниками народному господарству України становили 285 млрд. крб.
                     Задихалося літо від спеки,
                     І сивіли від спраги лани.
                     В сірім небі кружились лелеки,
                     А земля - в димовищі війни.
Територія України з перших днів війни перетворилась у фронтову смугу, на якій місяцями точились важкі бої. Особливо запеклим був танковий бій у районі Луцьк -Броди - Дубно - Рівне, де наступаючі німецькі війська на деякий час були зупинені. Це був перший великий танковий бій на початковому етапі війни, де з обох сторін взяло участь 1 500 танків.
                     Окопи і доти
                     Ще зникли не всюди,
                     З катами рахунки
                     Не зведено, люди.
                     Пітьма Бухенвальда,
                     Освенціма пута,
                     Ніхто не забутий,
                     Ніщо не забуто.
1 учень.       Народу мир потрібен як вода
                     Як хліб і сіль...
                     І він його доб'ється, 
                     Ганьба і смерть тому,
                     Хто напада,
                     І вічна слава тим,
                     Хто не здається.

2 учень.       Сплетемо руки як рід єдиний,
                     Знесімось вище до найвищих гір.
                     Хай клич людини над світом лине:
                     Війна з війною! Хай буде мир!\

3 учень.       А хто з бійців поліг в бою -
                     їм вічно жить - героями!
                     Імен хоч скільки називай, -
                     Усіх злічить не можемо!

4 учень.       Вічний вогонь палає,
                     Дзвонить у долі століть.
                     Вічний вогонь закликає:
                     Щастя живих бережіть!
                     Вічний вогонь клекоче:
                     Люди, не треба війни,
                     Щоб не вмирали дочки,
                     Сестри, батьки і сини.

5 учень.       Журно шепчуть тополі у полі,
                     Наче теж споминають вони,
                     Як нівечили квіти і долі
                     Чорним плугом страшної війни.

6 учень.       Роду чесного, доброго люди
                     Переконані твердо давно:
                     Хто минуле випадком забуде,
                     Може знов повернутись воно.
7 учень.        Хай лиш покривається пилом
                     Забуте і не зна воєн світ –
                     Владно кличуть скорботні могили,
                     Біль-розлука удів і сиріт.

учень.      Пригадаймо тривожні дороги,
                     І страхіть шаленіючий вир.
                     Присягнімось ім'ям Перемоги
                     Все здолати у битві за мир!
2 учень.       Повідайте, повідайте синам,
                     Повідайте онукам, ветерани,
                     Які шляхи пройти судилось вам
                     Крізь полум'я від Волги на Балкани.
3 учень.       Повідайте...
                     Хіба посміє хтось
                     Образити хоч усміхом зневіри.
                     Що вам за людство битись довелось,
                     Рятуючи планету всю у вирі.
4 учень.       Повідайте, повідайте синам,
                     Повідайте онукам, ветерани,
                     І в сповіді хай допоможуть вам
                     Магахові й Мамаєві кургани.



Година спілкування на тему:
«Руху правила єдині – поважати їх повинні»


Мета: перевірити в учнів знання правил дорожнього руху, познайомити з новими правилами;
з'ясувати, як учні засвоїли правила безпеки руху велосипедистів, як зрозуміли основні вимоги
до руху велосипедистів; навчити оптимально діяти при ДТП, дотримуватися безпеки на дорозі
і в транспорті, надавати першу допомогу потерпілим від ДТП; учити поважати правила
дорожнього руху; розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння міркувати і висловлювати
власну думку; виховувати почуття відповідальності за власне й чуже життя і здоров'я.
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. Організація класу
II. Активізація пам'яті та уваги учнів
III. Оголошення теми і мети
IV. Основна частина заняття
Вчитель. Дорогі діти! Щороку у школі ви повторюєте правила дорожнього руху,
вивчаєте нові. Однак дорожньо-транспортних пригод, на жаль, не меншає. Згідно зі
статистикою на дорогах у всьому світі і в Україні, зокрема, протягом року гине така кількість
людей, як у період військових дій. Трапляється це здебільшого через порушення правил
дорожнього руху всіма його учасниками. З кожним роком зростає інтенсивність
автомобільного руху на дорогах країни. А це у свою чергу підвищує відповідальність усіх
учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, пасажирів. Тому великого значення набувають
знання правил дорожнього руху та їх дотримання.
Повідомлення учнів
• Щоб машини вправно їздили по дорозі, люди придумали правила дорожнього руху.
В січні 1683 року Петро І видав наказ про введення правил дорожнього руху, та
справжні правила почали діяти лише через 125 років. Ці правила вказували, де можна
було їздити, де зупинятися кінним екіпажем. Було введено правосторонній рух.
• Ці правила з часом змінювалися, доповнювалися. В 1891 році в нашій країні з'явився
перший автомобіль. Він мав право їхати зі швидкістю 26 км/год.
• 3 приходом на дороги великої кількості автомобілів правила дорожнього руху ще
більше змінювалися. Для перевезення людей з'явилися трамваї, автобуси, тролейбуси.
Учитель. Ідуть вулицями люди. Йдуть на роботу, до магазинів, на прогулянку. Діти
поспішають до школи. Кожен, хто опинився на вулиці, стає учасником дорожнього руху як
пішохід. І щоб не виникало аварій, не трапилося біди — всі мають знати про регулювання
дорожнього руху. Рух на дорогах і вулицях регулюється за допомогою: дорожньої розмітки,
світлофорів, регулювальників, дорожніх знаків.

Бесіда
1) Що таке дорожня розмітка? (Дорожня розмітка — це лінії та написи, що наносяться на
проїзну частину білою та жовтою фарбами)
2) Як нею користуватись? (Дорогу необхідно переходити на переході «зебра». Спочатку треба
подивитися ліворуч, і якщо машин немає — дійти до середини дороги і подивитися праворуч.
Пересвідчившись у тому, що дорога вільна, можна закінчувати перехід. Це в тому випадку,
коли відсутні світлофор або регулювальник. Ні в якому разі не перебігайте проїзну частину: це
дуже небезпечно! Не виходьте на проїзну частину з-за транспорту, що стоїть. Водій, який
об'їжджає автомобіль, може не побачити вас вчасно і не встигнути загальмувати. Якщо на
вулиці є підземний пішохідний перехід, переходячи вулицю, обов'язково користуйтеся ним. Не
грайтеся на проїзній частині вулиці або поблизу неї. Ваші пустощі можуть стати причиною
дорожньо-транспортної пригоди. Велосипедисту до 14 років виїжджати на дорогу, де
рухається транспорт, суворо заборонено)
3) Чим треба керуватися у місцях, де є світлофор? (У місцях, де рух регулюється
світлофорами, пішоходи повинні користуватися його сигналами. Переходьте дорогу тільки
на зелене світло. Перш ніж; зійти з тротуару на проїзну частину, переконайтеся, що
транспорт зупинився. Червоний сигнал світлофора забороняє переходити дорогу. На жовтий
сигнал переходити дорогу заборонено, але, якщо він з'явився, коли ви вже почали перехід,
чекайте зеленого сигналу на середині дороги, в жодному разі не намагайтеся бігти назад або
вперед. Якщо ж ви вже перейшли середину дороги, спокійно закінчуйте перехід)
4) Та не завжди на перехрестях висить світлофор. Що ж робити, коли його немає?
Повідомлення учня
Замінити його може регулювальник. Це сувора і турботлива людина — співробітник
державної автоінспекції. У руках у нього смугаста паличка. Змахне нею вгору, поведе вбік,
опустить... Він регулює рух, указує, кому стояти, а кому — їхати. Він веде важливу розмову
одразу з усіма водіями машин та з усіма пішоходами.
Вчитель. Навіть мешкаючи в сільській місцевості, колись ви обов'язково побуваєте в
ролі пасажира. Пасажир також є учасником дорожнього руху, і для того, аби почуватися
безпечно в транспорті, він мас дотримуватися відповідних правил.
Якщо ви подивитесь на карту України, то побачите, що вона покреслена лініями
залізниць. Вони — немов гігантські вулиці, по різні боки яких розташовані міста і села, станції
і полустанки. Спробуйте уявити себе на місці машиніста, який побачив на рейках підлітка.
Машиніст не в змозі, як шофер, крутити кермо вліво чи вправо. Непросто і зупинити потяг.
Останнім часом незрівнянно зросла швидкість руху потягів. Вона сягає 100 кілометрів на
годину. Навіть після гальмування до повної зупинки потяг продовжує рухатися не менше
кілометра. Не всі знають, що за сучасних швидкостей потяги утворюють повітряну хвилю, яка
може затягти під колеса людину, що стоїть на краю платформи. Те ж саме може трапитися і в
зоні між двома зустрічними потягами: потужні потоки повітря можуть збити з ніг і смертельно
травмувати. Тому, перебуваючи біля залізниці, слід дотримуватися таких правил:
 для переходу колій треба користуватися пішохідними мостами або спеціальними
настилами (переїздами);
 перш ніж переходити колію по настилу, переконайтеся, чи немає поблизу
потяга;
 забороняється їздити на підніжках вагонів, у тамбурах і на перехідних
майданчиках, відчиняти вхідні двері вагона під час руху, ходити по коліях, по
шпалах біля рейок, а також їздити велосипедом чи мотоциклом по перону, між
коліями або в місцях дозволеного переходу;
 заходити у вагон і виходити з нього слід не під час руху потяга, а після повної
зупинки; заходити у вагон треба лише з боку посадочної платформи;
 проїзд у пасажирських потягах дітей віком до 10 років без супроводу дорослих
не дозволяється;
 коли ви помітили, що хтось порушив правила особистої безпеки, не залишайтеся
стороннім спостерігачами;
 бережіть себе та інших від нещасних випадків.
А тепер про дорожні знаки. Їх дуже багато. Запам'ятати їх допоможе збірник Правил
дорожнього руху. Розглядайте їх і запам'ятовуйте. Це і буде ваше домашнє завдання. (Учитель
пропонує перелік основних дорожніх знаків.)
Вчитель. До учасників дорожнього руху належать також велосипедисти. А зараз я за
допомогою вікторини перевірю, як ви знаєте і розумієте
правила безпеки руху велосипедистів.
1. На велосипеді, який не обладнаний дзвінком, передньою фарою, ліхтарем і двома
діючими незалежно одне від одного гальмами:
а) їздити можна, якщо видимість добра;
б) їздити по дорогах не можна:
в) їздити можна, тільки дуже обережно і близько до правого краю проїжджої
частини.
2. Попереджувальний сигнал про зміну напрямку руху велосипедист повинен подавати:
а) тільки в разі обгону чи повороту направо;
б) тільки в разі обгону чи повороту наліво;
в) завжди, коли змінює напрямок руху.
3. З настанням темноти:
а) достатньо, якщо велосипедист буде освітлювати дорогу ввімкнутим
кишеньковим ліхтариком;
б) на велосипеді повинні бути увімкнені передня фара і задній ліхтар (або
червоний світловідбивач).
4. Якщо на шосе позначено три дорожні смуги, відокремлені поздовжніми
переривчастими лініями, то треба їхати:
а) по правій чи середній смузі — на власний розсуд;
б) по середній смузі;
в) по правій дорожній смузі на відстані одного метра від краю проїжджої частини.
5. Велосипедисти, які ідуть групою по шосе, можуть рухатися:
а) в два ряди;
б) тільки по одному, один за другим;
в) утри ряди на відстані одного метра один від одного.
6. На перехресті з регульованим рухом велосипедист, який робить поворот:
а) має перевагу в русі перед пішоходами, які йдуть на зелений сигнал світлофора;
б) повинен уступити дорогу пішоходам, які переходять вулицю на зелений сигнал
світлофора;
в) не зобов'язаний поступатись пішоходам, які переходять вулицю на зелений
сигнал світлофора, але повинен бути обережним.
7. Попереджувальний сигнал про зміну напрямку руху вліво велосипедист подає:
а) спокійним підняттям руки;
б) помахом руки;
в) чітким викиданням руки вліво.
8. Працівник міліції у формі чи автоінспектор має право
зупинити велосипедиста:
а) в будь-якому випадку;
б) тільки коли велосипедист порушує правила дорожнього руху;
в) тільки коли велосипед технічно несправний чи не повністю обладнаний.
9. Велосипедист, який став учасником дорожньо-транспортної пригоди:
а) може продовжувати рух, якщо жоден з учасників пригоди не отримав серйозної
травми;
б) зобов'язаний у будь-якому випадку зупинитись.
10. Під час руху по шосе велосипедист:
а) може їхати, не тримаючись за кермо, якщо поблизу немає жодного
транспортного засобу;
б) в жодному разі не має права їхати, не тримаючись за кермо;
в) може їхати, не тримаючись за кермо, але обидві ноги повинні бути весь час на
педалях.
11. Швидкість велосипедист повинен вибирати:
а) тільки згідно з вимогами дорожніх знаків, які обмежують швидкість руху;
б) лише з огляду на технічний стан велосипеда і видимість на дорозі;
в) згідно з обставинами, ураховуючи стан дороги та видимість, а також
пам'ятаючи, що він повинен знизити швидкість чи зупинитись, якщо цього вимагатиме
ситуація.
4. Гра «Мікрофон»
Ситуація І. Вам треба виїхати на вулицю. Що треба перевірити у велосипеді перед
виїздом?
Ситуація 2. З якого віку можна їздити велосипедами по вулицях і дорогах? Відповідь
обґрунтуйте.
Ситуація і. Чи можна на велосипеді перевозити пасажирів? Якщо так, то кого і за яких
умов?
Ситуація 4. Вас попросили на велосипеді перевезти вантаж. Яких вимог правил
дорожнього руху ви будете дотримуватись?
Вчитель:
1) Як ви розумієте ці літери — ДТП? (Дорожньо-транспортна пригода)
2) Учням пропонується самостійно визначити поняття ДТП (на дошці записано
підказки):
ДТП - це:
подія; • транспортний засіб;
матеріальна шкода; • поранення;
загибель; • люди.
ДТП — це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої
загинули або було поранено людей чи завдано матеріальних збитків.
Вчитель. Аварійність на дорогах України дуже висока, кожну годину гине людина,
кожну добу — дві дитини, двадцять отримують травми, кожні десять хвилин відбуваються
ДТП. Причини ДТП можуть бути різними.
Діти за допомогою вчителя з'ясовують, називають:
- невиконання правил дорожнього руху; незнання правил;
- нетверезий стан водія;
- перевищення швидкості;
- технічний стан автотранспорту;
- поганий стан дороги; неуважність водія і пішоходів: безпечність і
необережність на дорозі; сукупність багатьох причин.
Вчитель. У разі ДТП життя потерпілому можна врятувати, надавши першу допомогу.
Тому кожній людині важливо оволодіти знаннями про надання невідкладної долі карської
допомоги.
Закріплення:
1. Дорогу потрібно переходити в будь-якому місці? (Ні)
2. Багатосмугову дорогу можна переходити тільки по підземному або
наземному переході? (Так)
3. Чекати ТЗ потрібно там, де тобі зручно? (Ні)
4. Перехрестя потрібно переходити під прямим кутом? (Так)
5. Чекати ТЗ потрібно за 2 метра, стоячи обличчям до дороги? (Так)
6. Трамвай потрібно обходити попереду? (Так)
7. При переході дороги спочатку треба подивитися направо, а потім – наліво?
(Ні)
8. Автобус та автомобіль потрібно обходити позаду? (Так)
9. На велосипеді можна катати друзів та однолітків. (Ні)
10. Односторонню дорогу потрібно переходити по прямій? (Так)
Вчитель. Я думаю, що отриманні знання з правила дорожнього руху допоможуть вам зберегти
життя і здоров’я. А щоб ви їх не забували, кожен отримає «Пам’ятку з правил дорожнього руху
для школярів».
Пам’ятка з правил дорожнього руху для школярів
1. Йти до школи треба найкоротшим шляхом, по вулицях
з найменшим рухом транспорту.
2. Ходити треба тільки по тротуарах, дотримуючись
правої сторони.
3. По дорогах чи вулицях, де немає тротуарів, треба йти з
лівої сторони, назустріч транспорту.
4. Будьте обережні біля під’їздів дворів, звідки не
очікувано може виїхати автомобіль.
5. Не збирайтеся на тротуарах великими групами, не
зупиняйтеся на поворотах, спусках чи підйомах, на
мостах і під мостами.
6. Спокійно, без метушні переходіть дорогу.
7. Переходіть вулицю на перехрестях по пішохідних
доріжках або в місцях, де є вказівники » Перехід».
8. При переході впевніться в безпеці: подивіться
спочатку наліво, дійшовши до середини дороги,-
подивіться направо.
9. Не перебігайте дорогу перед близько рухомим
транспортом. Пам’ятайте, що автомобіль зразу зупинити
неможливо!
10. Автомобілі, автобуси, тролейбуси, які стоять, треба
обходити ззаду, а трамваї – спереду.
11. Не чіпляйтесь за рухомий транспорт, не катайтесь на
проїзній частині вулиці і дороги на велосипедах,
ковзанах, самокатах.
12. Не влаштовуйте ігри на дорозі, тротуарах, мостовій.
Школярі! Будьте примірними і дисциплінованими!
Вивчайте правила дорожнього руху і пояснюйте їх
своїм молодшим друзя
(Екологічний тиждень)«Обіймемо 
Землю,красою й любов'ю»


В гостях у олівця:"Краса нашої планети»











Тема:   День пам’яті і примирення Мета:  ознайомити учнів з подіями Другої світової війни в Україні та на території   нашого краю;...